Je osvědčeným pomocníkem při problému s atopickým ekzémem a lišeji a to zejména u dětí. Lopuchová mast se totiž vyznačuje dobrou snášenlivostí, proto mohou tuto mast užívat děti již od tří let.
Co tvoří lopuchovou mast?
Každá mast má tzv. masťový základ a svoji účinnou složku. Masťovým základem jsou v mastech tuky a oleje, které se dále dělí podle svého původu (živočišný, rostlinný, syntetické vytvořené). Masťový základ je jedno z důležitých kritérií, jak poznat kvalitně vyrobenou mast. Mezi nejvhodnější základy do mastí patří neškvařené vepřové sádlo, které se svým složením podobá lidskému tuku. Výborně se vstřebává do kůže a zároveň je kvalitním nosičem účinných látek obsažených v bylinách. Neškvařené vepřové sádlo je extrahováno horkou parou, neobsahuje tedy žádné alergizující složky (škvařené ano) a používá se k podpoře léčby různých dermatitid. Všechny tyto důvody dělají z vepřového sádla ideální základ do mastí a to i přesto, že se dnes ve výrobě mastí hojně využívají syntetické základy.
Bylinným základem lopuchové masti je lopuch větší (Arctium Lappa), lidově nazývaný též jako babí kořen, ježek, bodlák nebo žebrácké knoflíky. Tato rostlina se často vyskytuje jako plevel a patří mezi naše největší byliny (může dorůst až do 2 metrů).
Kořeny a listy lopuchu většího obsahují řadu účinných látek: glykosidy, flavonoidy, taniny, silice, polyacetyleny, pryskyřice, sliz, alkaloidy a éterický olej. Semena lopuchu obsahují esenciální mastné kyseliny a vitamíny A a B2.
V bylinářství (zvláště v mastech) se využívá především kořene rostliny, který dosahuje hloubky až 70 cm. Kořen lopuchu většího se sbírá na podzim a jeho pročišťujících účinků se hojně využívá právě v mastech. Použít se dají i listy, ale ty nejsou již tak účinné jako kořeny a mohou být nahořklé.
Účinky lopuchové masti
Lopuchovou mast mohou používat už malé děti, tato mast se vyznačuje velmi dobrou snášenlivostí na pokožku.
Lopuchová mast pomůže nejlépe při dětských atopických ekzémech. Tato mast se u dětí s úspěchem používá i při lišejích – lopuchová mast má totiž mimo jiné změkčující a zklidňující účinky. Lopuchovou mast lze dále užívat i na jiné kožní problémy (plísně, ekzémy, opruzeniny), protože kořen lopuchu obsahuje látky s výrazným fungicidním a fytoncidním účinkem
Jak užíváme lopuchovou mast?
Správná aplikace masti pomáhá zvyšovat jejich následný účinek. Před použitím masti se proto doporučuje postiženou partii omýt vodou bez mýdla a dobře vysušit.
Mast se nanáší v tenké vrstvě na pokožku tak, aby neucpala póry. Lopuchovou mast používáme 2-3x denně (nebo dle aktuální potřeby), jemně ji vtíráme 2 až 3 minuty do kůže. Mast by se měla skladovat při teplotách 5-25 °C.
Lopuchová mast se vyznačuje dobrou snášenlivostí, proto je použitelná i pro malé děti (od tří let).
Jak vybrat kvalitní lopuchovou mast?
Na trhu je řada lopuchových mastí, přesto se jejich složení a následně i kvalita může výrazně lišit. Vždy totiž záleží na samotném výrobci masti. V široké nabídce produktů nemusí být lehké poznat kvalitního výrobce, přesto nám mohou při výběru masti pomoci následující tipy: kvalitní výrobce mastí má většinou dlouholeté zkušenosti s jejich výrobou. Využívá pouze osvědčené receptury mastí, které často dědí z generace na generaci. Osvědčený výrobce mastí používá do svých produktů pouze takové byliny, jejichž kvalitu může garantovat. V neposlední řadě nám při výběru může napovědět i nabízený sortiment mastí – výrobce, který bylinám skutečně rozumí, má většinou širokou nabídku bylinných mastí.
Kvalitní mast se dále pozná již podle zmiňovaného masťového základu. Vepřové sádlo je pro výrobu mastí ideální vzhledem ke svým výborným promašťujícím schopnostem. Kromě toho také závisí na samotném složení masti. V ideálním případě je pro výrobu masti využita vyvážená kombinace mnoha léčivých bylin, které se ve svých účincích vzájemně podporují. Někteří výrobci do svých mastí přidávají i pravý včelí vosk, který má výborné ochranné a hydratační schopnosti. I tím se totiž zvyšuje kvalita masti.
Základem všech mastí je kvalitní čištěné vepřové sádlo.
Mast neobsahuje konzervanty ani umělá barviva.