Patří k velmi oblíbeným mastím u nás. Tato mast má vynikající schopnosti pomáhat při problému s nehojící se ranou, blahodárně působí na hluboce rozpraskané paty a zároveň je řebříčková mast osvědčeným pomocníkem při nekrvácejících hemeroidech.
Co tvoří řebříčkovou mast?
Všechny masti jsou tvořeny tzv. masťovým základem (oleje nebo tuky různých původů). Masťový základ hodně napovídá o kvalitě masti: k nejkvalitnějším základům mastí patří pro svoje vlastnosti čištěné vepřové sádlo. Složením se podobá lidskému tuku, velmi dobře se vstřebává do pokožky a představuje kvalitní nosič léčivých látek obsažených v bylinách. Čištěné vepřové sádlo je pro výrobu mastí ideální také z toho důvodu, že se používá k léčbě různých dermatitid (nejsou známy alergie na něj). V současnosti se sice hojně využívají nejrůznější syntetické látky, přesto při přípravě mastí zůstává kvalitní vepřové sádlo nenahraditelné.
Řebříček lékařský je základní složkou masti
Bylinným základem řebříčkové masti je řebříček lékařský (Achillea millefolium). Latinský název rostliny je odvozen od bájného řeckého hrdiny Achillea, protože se tato bylina údajně užívala k hojení ran v době Trojských válek. Řebříček kvete od června do října, v bylinářství se využívá jeho květů, listů i nati.
Jaké jsou obsaženy další látky v této masti?
K účinným látkám obsaženým v řebříčku lékařském patří silice, isovalerová kyselina, salicová kyselina, asparagin, steroly, flavonoidy, taniny a kumariny. Mezi nejvýznamnější z účinných látek řebříčku lékařského řadíme hořčiny, třísloviny a silice s azulenem. Řebříček lékařský se vyznačuje protizánětlivými účinky a schopností podporovat hojení ran.
Účinky řebříčkové masti
Díky účinným látkám řebříčku lékařského se hojně využívá řebříčkové masti na různé nehojící se rány. Řebříčková mast se pro své protizánětlivé účinky dále výborně hodí při nekrvácejících či začínajících hemeroidech, mast lze totiž s úspěchem zevně použít k péči o anální oblast. Řebříčková mast výborně stahuje, čistí, regeneruje a změkčuje pokožku. Proto se tato mast skvěle osvědčí při hojení rozpraskané kůže, např. na hluboce rozpraskané paty či ruce působí řebříčková mast skutečně blahodárně. Řebříčková mast účinně pomůže i při štípnutí hmyzem.
Jak užíváme řebříčkovou mast?
Správná aplikace masti pomáhá zvyšovat jejich následný účinek. Před použitím masti se dále doporučuje postiženou partii omýt vodou bez mýdla a dobře vysušit. Mast se nanáší v tenké vrstvě na pokožku tak, aby neucpala póry. Řebříčkovou mast používáme 2-3x denně (nebo dle aktuální potřeby), jemně ji vtíráme 2 až 3 minuty do kůže.
Pokud užíváte řebříčkovou mast při štípnutí hmyzem, je důležité nanést mast na postižené místo co nejdříve.
Jak vybrat kvalitní řebříčkovou mast?
Na trhu je řada řebříčkových mastí, přesto se jejich složení a následně i kvalita může výrazně lišit. Vždy totiž záleží na samotném výrobci masti. V široké nabídce produktů nemusí být lehké poznat kvalitního výrobce, přesto nám mohou při výběru masti pomoci následující tipy: kvalitní výrobce mastí má většinou dlouholeté zkušenosti s jejich výrobou. Využívá pouze osvědčené receptury mastí, které často dědí z generace na generaci. Osvědčený výrobce mastí používá do svých produktů pouze takové byliny, jejichž kvalitu může garantovat. V neposlední řadě nám při výběru může napovědět i nabízený sortiment mastí – výrobce, který bylinám skutečně rozumí, má většinou širokou nabídku bylinných mastí.
Kvalitní mast se dále pozná již podle zmiňovaného masťového základu. Vepřové sádlo je pro výrobu mastí ideální vzhledem ke svým výborným promašťujícím schopnostem. Kromě toho také závisí na samotném složení masti. V ideálním případě je pro výrobu masti využita vyvážená kombinace mnoha léčivých bylin, které se ve svých účincích vzájemně podporují. Někteří výrobci do svých mastí přidávají i pravý včelí vosk, který má výborné ochranné a hydratační schopnosti. I tím se totiž zvyšuje kvalita masti.
Základem všech mastí je kvalitní čištěné vepřové sádlo.
Mast neobsahuje konzervanty ani umělá barviva.